YKS
  • 3 dk
  • 10 Haziran 2020

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir? 2021

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir? AYT’de Kaç Soru Var? AYT Ne Zaman?

YKS’nin ikinci oturumu olarak bilinen ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olarak girilecek olan sınav, eski sistemde LYS olarak adlandırılıyordu. Lisede 11 ve 12’nci sınıf müfredatlarından soruların yöneltildiği, derslerin ikinci basamak (Mat 2, Türkçe 2) zorlukta yer alan sorularından oluşan sınav sonucunda, istediğiniz tüm bölümleri tercih edebilme hakkını kazanabilirsiniz.

Alan ağırlıklı olduğu için Sözel, Sayısal veya Eşit Ağırlık ayrımı da AYT sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tek kitapçık halinde verilen ve çözdüğünüz soruların ağırlığına göre puan hesaplamanızın yapıldığı AYT’de sayısal veya sözel olarak hesaplanan puanları birbirinden farklı soruların yanlış olması etkilemez. Yani Matematik soruları sözeli, Coğrafya soruları ise; sayısalı etkilememektedir.

ayt, alan yeterlilik testi

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Kaç Sorudan Oluşur ?

Alan Yeterlilik Testi (AYT) toplamda 160 sorudan oluşmaktadır. 160 soru için verilen toplam ise; 180 dakikadır. Soru dağılımı şu şekildedir:

  • Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 140 Soru
  • Matematik 40 Soru
  • Fen Bilimleri 40 Soru
  • Sosyal Bilimler 2 20 Soru

Kendi alanınıza, yani puan türlerinize göre;

Eşit Ağırlık; Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1

Sayısal; Matematik ve Fen Bilimleri

Sözel; Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2

sorularını çözmeniz, buna göre puanınızın hesaplanması gerekecektir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Kimler Başvurabilir?

AYT’e girebilmeniz için TYT’de barajı geçmeniz gerekmektedir. Alan tercihi yapacaklar için TYT %40 etki sağlarken, AYT %60 etki sağlamaktadır. AYT sonucunda üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Lisans bölümleri tercih edilebilir. Puanınızın hesaplanabilmesi için, hangi alanda tercih yapacaksanız, ilgili alan derslerinden en az birinden 0.5 net yapmış olmanız gerekmektedir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav yapıldıktan sonra sonuçların açıklanması için ortalama 3 haftalık bir süre ön görülmektedir. YKS’nin yapıldığı gün baz alındığı takdirde, 3 hafta sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Ancak bu süre bazı zamanlarda 1 ayı yani 4 haftayı da bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir