ALES
  • 4 dk
  • 17 Haziran 2020

(ALES 2021) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES 2021) Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), yüksek lisans yapacak olan kişilerin ve akademik kariyer yapmak isteyen, yani araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman gibi kadrolara başvuru yapacak olan adayların girmesi gereken bir sınavdır. Bunun yanı sıra; doktora başvurusu yapacak olan adaylarında ALES 2021 puanına sahip olması gerekmekte ve aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yurtdışında eğitim almak isteyen akademik personellerin ve lisansüstü eğitim yapacak olan herkesin ALES 2021’e girmesi gerekmektedir. Genel anlamda üniversitede kariyer yapmayı planlayan, yurtiçi ve yurtdışı lisansüstü eğitimi almak isteyenlerin girmesi gerektiği ALES 2021 başarı puanı da en az 70 olarak belirlenmiştir.

ales 2021

Yüksek lisans adaylarının daha iyi eğitim veren ve prestij sahibi olan üniversitelerde eğitim alabilmesi veya atanabilmesi için iyi bir ALES puanı alması gerekir. Tezli yüksek lisans yapacak olan adaylarda aranan özelliklerde en büyük etkiye sahip olan etken yine ALES puanıdır.

Üniversitelerin birçoğu lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenci adaylarında aradıkları temel yeterlilik ALES 2021 puanı olmasının yanı sıra; diploma notu, mülakat sonucu veya yabancı dilde eğitim veren kurumlarda da yabancı dil yeterliliğini ispatlayacak nitelikte sınav sonuçları da istenmektedir.  Yüksek lisans eğitimi almak, akademik kadrolara atanabilmek için gerekli olan ALES 2021 puanı 70 olmakla birlikte, doktora yapacak olan adaylarda bu alt sınır 80 olarak belirlenmiştir.

ALES’e Kimler Başvurabilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

ALES, üniversitelerde açılan kadrolara başvuru yapabilmek ve yüksek lisans eğitimi alabilmek için gerekli olan bir sınav olması sebebiyle, ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi birisinden Lisans eğitimini tamamlamış veya son sınıf öğrencisi olan herkesin katılabileceği bir sınavdır. Ayrıca yurtdışında eğitim almış ve denklik belgesi olan adaylarında katılabilmesi sağlanmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan ALES’e başvurular ÖSYM’nin kendi sitesinden yapılmaktadır.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? Kaç Kez Girilebilir?

Diğer sınavlardan farklı olarak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonucunda alınan puan 5 yıl geçerliliğini korumaktadır. ALES’ten aldığınız puan sonucunda, 5 yıl süreyle gerekli olan yerlerde puanınızı kullanabilirsiniz. ALES yılda 3 kere yapılan bir sınav olmasının yanı sıra, adayların aldığı puanı yetersiz olarak düşünmeleri durumunda her sınava tekrar giriş yapılabilir ve son girilen sınavdan sonra aldığı puanı da 5 yıl kullanabilir.

ALES’te Hangi Dersler Bulunmaktadır? Kaç Soru Bulunur?

ALES’e girecek olan adayların 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere toplamda 100 soruyu çözmeleri beklenmektedir. Temelde üniversite sınavının birinci basamağı olan TYT benzeri bir sınav olmasıyla bilinen ALES’te, Matematik ve Türkçe’nin birinci kısmı olarak belirtilen Mat 1 ve Türkçe 1 soruları yer almaktadır. Matematik, Geometri, Sayısal Mantık, Türkçe ve Mantıksal Akıl Yürütme olarak toplamda 5 ana başlık altında 100 soru yöneltilmektedir.

ALES Başarı Puanı Kaçtır?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve toplam 100 puan üzerinden değerlendirilen ALES’te başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekir. Doktora başvurusu yapacak olan adayların en az 80 puan alması da, akademik personel ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen adaylardan farklı olarak incelenmektedir.

ALES’ten son aldığınız puan geçerliliğini koruyan puandır. Eğer puanın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, yıl içerisindeki her sınava girebilir veya takip eden yılda da sınava girmeye devam edebilirsiniz.

 ALES Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Her yıl değişiklik gösteren sınav ücretleri ALES içinde geçerlidir. ÖSYM her sınav öncesinde sınav başvuru ücretini açıklamaktadır. Son yapılacak olan ALES için başvuru ücreti 130 TL olarak belirlenmiştir.

ÖSYM sitesinden başvurunun son aşamasında ücretin yatırılması istenmektedir ve ücret yatırıldıktan sonra sınav başvurusu tamamlanmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir