KPSS
  • 5 dk
  • 16 Haziran 2020

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (KPSS 2021) NEDİR?

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (KPSS 2021) NEDİR?

Devlet kurumlarına atamaların yapılabilmesi veya devlet kurumlarındaki iş başvurularını yapabilmek amacıyla kullanılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS 2021) birçok gencin devlet memuru hayalini gerçekleştirebileceği bir sınavdır. KPSS sonucunda, merkezi atama ile personel alan kurumlara yerleşebileceğiniz gibi, dış alım yapacak olan kurumların sınavlarına ve mülakatlarına da girebilme şansı elde edebilirsiniz.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı, ilk olarak 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) olarak, 2001 yılında ise; Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı (KMS) olarak yapıldı. 2002 yılında itibaren Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak uygulanmaya devam eden sınavın mantığı her zaman aynı şekilde devam etmiştir. Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak ilk etapta ikiye ayrılan, daha sonra farklı alanlarda tercih yapacak olan adaylarında alan sınavına girmesi gereken Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda, alanınızla veya alan dışı tercihler yapabilmeniz açık kadrolar sayesinde mümkün olmaktadır.

kpss kamu personeli seçme sınavı

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans mezunları için farklı tarihlerde ve içeriklerde sorulardan oluşarak yapılmaktadır. Zorluk derecesi mezun olduğunuz okulla alakalı olarak yükselmekte, en basiti Ortaöğretim Kamu Personle Seçme Sınavı olarak bilinmektedir. A Grubu, B Grubu ve Öğretmenler adayları için ayrılmış olan KPSS’e, alanına özel olarak girebileceğiniz gibi, ilk olarak Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına girmeniz şartı aranmaktadır. Daha sonra alanınızla ilgili soruların yöneltileceği sınava da girerek kesin puanınızı alarak tercih yapabilirsiniz.

Memur olmak isteyen herkesin girmesinin zorunlu kılındığı KPSS, Lisans mezunları için her sene, Ön Lisan ve Ortaöğretim mezunları için ise; iki senede bir yani sonu çift rakamla biten senelerde yapılmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı, ÖSYM tarafından yapıldığı için başvurular yine ÖSYM sitesinden yapılmakta, ücretini de ÖSYM belirlemektedir. Başvuru tarihleri için ÖSYM sitesini takip edebilir, başvuru sonucunda da açıklanacak sınav takvimine göre sınava katılabilirsiniz.

KPSS 2021 Başvuruları Nasıl ve Nereden Yapılmaktadır? Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları ÖSYM sitesinden yapılmaktadır. ÖSYM tarafından her yıl açıklanan tarihler arasında başvurular kabul edilerek sınav ücretinin yapılmasıyla sonuçlanır. Son yapılan Kamu Personeli Seçme Sınav ücreti her oturum için 75 TL olarak belirlenmiştir. Tüm oturumlara girmek isteyenler için 300 TL sınav ücreti olduğu gibi, sınav ücretini de Halkbank ve Vakıfbank ATM’leri üzerinden sınav ücretleri altında T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonuçlanması için belirlenen süre içerisinde ücreti yatırmanız gerekmektedir.

KPSS 2021’e Kimler Girebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na temelde Lise eğitimi tamamlamış olan herkesin girmesi mümkündür. Ancak eğitim seviyenize göre farklı sınavlar olduğu gibi, bu sınav tarihleri de değişiklik göstermektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı A, Kamu Personeli Seçme Sınavı B ve Öğretmen adayları için yapılarak toplamda 3 farklı sınav bulunmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girebilmek için Lisans, Ön Lisans veya Lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız zaman, sizlere uygun olan sınava girebilir, başarı durumunuza göre de atamanızın yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

KPSS 2021 A Grubu

Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu, genel olarak kariyer odaklı meslek grupları olan müfettiş, uzman, kaymakam gibi mesleklerin girebileceği sınav türüdür. Kamu Personeli Seçme Sınavı A grubu sınavına girebilmek için 30 yaşından gün almamış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

KPSS 2021 B Grubu

Kamu Personeli Seçme Sınavı B Grubu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görevlendirilmek üzere olan Mühendislikten Tenikerliğe, normal memurluktan avukatlığa ve diğer tüm memurluk türlerine kadar hepsini kapsamaktadır. Herhangi bir yaş sınırı bulunmayan Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubu sınav sonucunda, atama yapılacak olan kurumların özel şartları olabileceği gibi, tercih konusunda farklılık göstermektedir.

KPSS 2021 Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı

Öğretmen adaylarının ve formasyonu bulunan adayların alan tercihleri yapabilmesi için girdikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı olan Kamu Personeli Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı sonucunda sözleşmeli veya kadrolu öğretmenliklerin tercih edilmesi mümkün olmaktadır.

KPSS 2021 Kaç Sorudan Oluşmaktadır? Süre Ne Kadar?

Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarında toplamda 120 soru bulunmaktadır. Adayların 120 soruyu cevaplandırması için tanınan süre ise; 130 dakikadır. Öğretmenlik için sınava girecek olan alan sınavında ise; 80 adet soru bulunmaktadır ve 100 dakika süre verilmektedir.

KPSS 2021 Sonucunda Tercih Edilecek Kurumlar Hangileridir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giriş yaptıktan sonra 60 puan ve üzeri alan adayların belirli ve özel şartları taşıdıkları zaman tüm kurumları tercih edebilmeleri mümkündür. Neredeyse bütün bakanlıklar ve kamu kuruluşları işe alım şartı olarak KPSS puanı istemektedir. Bilinen en düşük puan ise; özel yetenek gerektiren Astsubaylık sınavı için 60 puandır.

KPSS – 2020 – 2021 OSYM BİLGİ HAVUZU

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir