YDS
  • 2 dk
  • 16 Haziran 2020

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS 2021) Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS 2021) Nedir?

Ülkemizde yabancı dil yeterliliğini belirlemek isteyenler adaylar için düzenlene Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS 2021), Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla birlikte ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Oldukça geniş bir alanda geçerliliği bulunan YDS sonucunda, başvuru yapacağınız alanlarda sizlerden istenilen yabancı dil yeterliliğinizi belgelemenizi de sağlayabilirsiniz.

yds sınavı, yds 2021

ÖSYM tarafından yapılan YDS, yılda 3 kere yapılmaktadır ve adayların yıl içerisinde yapılan 3 sınavdan yalnızca birine girme hakları bulunmaktadır. YDS’den aldığınız puanın yetersiz olması veya başvuru yapacağınız yere göre yetersiz olduğunu düşünmeniz sonucunda tekrardan girerek, son puanınızı alarak kullanmanız mümkün olmaktadır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı YÖKDİL’in kapsadığı alanlar haricinde her yerde geçerli olmasıyla birlikte, oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Yabancı dil konusundaki gramer, okuma, yazma, anlama ve kelime bilgisi yeterliliğinizi belirlemek amacıyla yapılan sınav oldukça kapsamlıdır. Ülkemizde yapılan en kapsamlı yabancı dil seviye belirleme sınavı olmasıyla da, birçok aday tarafından tercih edilmek zorundadır.

İlk olarak 2013 yılında yapılmaya başlanan YDS’nin uygulamaya konulmasıyla birlikte, önceki ÜDS ve KPDS gibi dil sınavlarına da gerek kalmadığı için kaldırılmıştır. Farklı alanlarda kullanmak için ayrı ayrı sınavlara girilmesi yerine tek bir sınavla yabancı dil bilgisinin belgelendirilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Yalnızca YÖKDİL ile alan bilgisi için gerekli olan yabancı dil yeterliliğini kapsamayan YDS, geriye kalan tüm alanlarda adayların kullanabileceği bir puan almalarını sağlamaktadır.

OSYM – YDS ANASAYFASI

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir