YDS
  • 4 dk
  • 16 Haziran 2020

YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

YDS Nerelerde Geçerlidir?

Ülkemizde yabancı dil yeterliliğinin belgelenmesi gereken çoğu yerde geçerli olan YDS’nin geçerli olduğu alanlar şu şekildedir;

  • Yüksek lisans eğitimi almak isteyen lisans mezunlarının başvuru esnasında kullanımında geçerlidir.
  • Lisans programlarında eğitim gören, yüksek lisans veya doktora başvurusu yapacak olan adayların başvuruda kullanımında geçerlidir.
  • Tıpta Uzmanlık Sınav (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adayların başvurularında geçerlidir.
  • Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) giren ve tercih edecekleri kurumlar tarafından yabancı dil beyanı istendiği durumlarda YDS puanı geçerlidir.
  • Doçent, Doktora veya sanatta yeterlilik alanlarında geçerlidir.
  • Herhangi bir kurumdan dil tazminatı almak ya da yurtdışı görevlendirmesi esnasında talep edilen yabancı dil yeterliliğini beyan edebilmek amacıyla da YDS puanı kullanılmaktadır.
yds sınavı, yds 2021

 YDS 2021’e Kimler Başvuru Yapabilir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) başvuru yapabilmek için ülkemizde bulunan üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak veya son sınıfta olmak yeterlidir. Herhangi bir başvuru esnasında kullanılabilecek olan YDS puanı, yabancı dil seviyesini belirlemek isteyen ve puanı kullanmayacak olan adaylarında girebileceği bir sınavdır. Sadece kendi seviyenizi tespit edebilmek amacıyla da başvuru yapabileceğiniz gibi, puanınızı sizden yabancı dil yeterliliğinizi belgelendirmenizi isteyen kamu veya özel sektör kuruluşları içinde kullanabilirsiniz.

YDS’de Kaç Soru Sorulmaktadır? Sınav Süresi Ne Kadar?

YDS’de adaylara toplamda 80 soru yöneltilmektedir. Her bir sorunun değeri ise; 1.25 puandır. Toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilen adayların aldıkları puanlar, doğru cevap ile 1.25 çarpımıyla ortaya çıkmaktadır. Sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemediği gibi, her sorunun puan bazında değeri aynıdır. YDS 2021’de adaylara 80 soru için toplamda 180 dakika süre verilmektedir. Temel olarak kelime bilgisi, gramer, okuma ve anlama yeteneğinin belirlenmesine yönelik sorular yöneltilmektedir.

YDS Puanın Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

2013 yılında uygulanmaya başlanan YDS sonucunda aldığınız puanların geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak kullanım alanlarının çok geniş olması nedeniyle, başvuru yapacağınız kurumların veya belgelendireceğiniz kurumların geçerlilik süresi belirlemeleri de mümkündür. Yani son 2 yıl içerisinde geçerli şartı taşıyan bir kuruma başvuru yapacağınız zamanlarda, son 2 yılda en az bir kere YDS’e girmiş olmanız şartı aranacaktır. Aksi bir talep olmadığı sürece YDS’de son 5 yıl içerisinde girdiğiniz sınavlardan aldığınız en yüksek puan dikkate alınır, diğer düşük puanların da başvurularınızı etkilememesi sağlanır. YDS 2021’de başarılı olabilmeniz için en az 50 puan almanız gerekmektedir. Bazı özel durumlarda bu puan 65’e çıkmaktadır ve başvuru yapacağınız yerlere göre 65 puan almanız başarılı olduğunuzu ifade edecektir.

YDS Hangi Yabancı Dillerde Yapılmaktadır?

YDS 2021’nin oldukça kapsamlı bir sınav olduğundan bahsetmiştir. YDS’de İngilizce’nin yanı sıra; Almanca, Arapça, Rusça, Rumence, Portekizce, Farsça, Fransızca, Ermenice, Hollandaca, Gürcüce, Çince, Danimarkaca, Bulgarca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Yunanca, Sırpça ve Ukraynaca yapılmaktadır. Ancak sonbahar döneminde yapılan YDS yalnızca İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca  dillerinde yapılmaktadır.

ÖSYM YDS ANASAYFASI

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir