YKS
  • 5 dk
  • 10 Haziran 2020

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir 2021

YKS ne zaman? YKS ücreti ne kadar? YKS 2021? YKS başvuruları nasıl yapılır?

Temel olarak lise eğitimini tamamlayan ve üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin katılabileceği sınav olarak bilinen Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS), birçok isimle anılmış olmasıyla beraber; 2017-2018 eğitim ve öğretim yıllarıyla birlikte son haline kavuştu. YKS, 3 farklı oturumdan oluşan, öğrencilerin tercihlerini bu oturumlardan aldıkları puanlarla yapabilecekleri bir sınav türüdür.

Genel anlamda Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak 3 farklı oturumdan oluşan ve her oturum için farklı başvurular gerektiren YKS sayesinde, üniversitede tercih yapmak ve bunun sonucunda üniversite eğitimi almak mümkün hale gelmektedir.

Daha da anlaşılır olabilmesi için, ilk başta ÖSS ve ÖSYS olarak adlandırılan üniversite sınavı bir dönem her yıl farklı bir isimle anılmasının sonucunda, YKS olarak son halini almıştır. Küçük farklılıklar haricinde hepsinin amacının ve işleyişi hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

yks, yks 2021

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Lise eğitiminin ardından üniversiteye gitmek isteyen her öğrencinin katılması gereken Temel Yeterlilik Testi, eski sistemde YGS veya daha eskiye gidersek ÖSS yerine geçen sınavdır. Öğrencilere tüm derslerin birinci kısımlarından (Mat 1, Türkçe 1) soruların yöneltildiği, AYT sınavına göre daha basit olan TYT sonucunda, öğrencilere aldıkları puanlarla Ön Lisans yani üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren bölümlerini tercih etme hakkı tanınmaktadır. Genel olarak 9 ve 10’uncu sınıfta görülen konulardan sorular yöneltilmesi TYT’i daha basit hale getirmektedir.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. 120 soru için verilen toplam süre ise; 135 dakikadır. Soru dağılımı şu şekildedir:

  • Türkçe 40 Soru
  • Sosyal 20 Soru ( Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5)
  • Matematik 40 Soru
  • Fen 20 Soru ( Fizik 7, Biyoloji 7, Kimya 6)

Sosyal Bilgiler bölümünden yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularından muaf olan öğrenciler için bu sorular yerine, fazladan 5 adet felsefe sorusu yer almaktadır.

TYT’de en önemli noktalardan birisi olan puan hesaplaması kafa karıştırmaktadır. Puanınızın hesaplana bilmesi için hangi bölümü tercih edeceğinizin önemi olmadan Türkçe veya Matematik testlerinden birisinden en az 0.5 adet net yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır. Bu kural diğer iki sınav içinde geçerlidir.

TYT’de baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. 150 puan üzerinden alan öğrenciler üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren, yani Ön Lisans bölümlerini tercih etme hakkı kazanacaktır. Eğer puanınız 200’ün üzerinde olursa, bir sonraki sene kullanma hakkı da sunulmaktadır.

YKS Hangi Kurum Tarafından Yapılmaktadır? yks 2021

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen YKS, her yıl 1 kere yapılmaktadır. Okulların kapanmasına kısa bir süre kala yapılması planlanan sınav, 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılı itibariyle hayata geçmiştir.

YKS Başvuruları Nasıl ve Nereden Yapılır?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınav başvuruları da, yine ÖSYM’nin kendi sitesinden yapılmaktadır.

Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Her oturum için farklı ücretlendirme yapılan sınavda, her oturum için 70 TL başvuru ücreti yatırılması gerekmektedir. Kredi veya Banka kartıyla online olarak ücret yatırılabileceği gibi, Halkbank ATM’lerinden de sınav ücretleri bölümünde T.C. kimlik numarasına ödeme yapılarak başvuru yapılabilmektedir. Eğer sadece TYT’e girmek istiyorsanız 70 TL, TYT ve AYT girmek istiyorsanız 140 TL, üç oturuma birden girmek istiyorsanız, 210 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bahsettiğimiz başvuru ücretleri 2020 yılını kapsadığı için, 2021 yılında yeni ücretler açıklanacaktır.

YKS’e Kimler Girebilir?

Örgün veya açıktan lise eğitimini tamamlamış olan tüm öğrenciler YKS’e girebilir. Üniversiteye giriş yapabilmek için gerekli olan sınav, her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav yapıldıktan sonra sonuçların açıklanması için ortalama 3 haftalık bir süre ön görülmektedir. YKS’nin yapıldığı gün baz alındığı takdirde, 3 hafta sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Ancak bu süre bazı zamanlarda 1 ayı yani 4 haftayı da bulmaktadır.

YKS Girdikten Sonra Tercih Yapmak Zorunlu mu?

Üniversite adayların en fazla merak ettiği konulardan olan tercihler, YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra açıklanan tercih kılavuzları kullanılarak yapılmalıdır. Ancak YSK’den aldığınız puanın yeterli olmaması veya istediğiniz bölüm için yeterli olmaması durumlarında tercih yapmama hakkınız bulunmaktadır. Tercih yapıp, yerleştikten sonra kayıt yapılmadığı takdirde, okuldan mezun olduğunuzda sizlere verilen ek puanı bir sene kullanamazsınız.

İlginizi Çekebilir

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir